Struny twarde czy miękkie


Gitara to jeden z najbardziej lubianych instrumentów chociażby przez osoby młode. Wybór odpowiednich strun jest również bardzo ważnym elementem, dlatego też poniżej chcę opisać zalety i wady strun twardych jak i miękkich. Najpierw opisze struny twarde, tak też zaletami strun twardych jest przede wszystkim zdecydowanie mniej brzęczeñ na progach.

Po za tym również do zalet strun twardych zalicza się: łatwiej wykonywać legato jak również wszelkiego rodzaju ozdobniki, dźwięk jest głośniejszy, łatwiej grać szybkie następstwa dźwięków. Natomiast wady strun twardych to: dźwięk często bywa zbyt „suchy”, następuje szybsze zmęczenie lewej ręki, struny gorzej poddają się wibracji, zbyt twarde struny mogą uszkodzić strunnik, szybciej ścierają się paznokcie w prawej ręce.

Natomiast zaletami strun miękki są przede wszystkim: łatwiej poddają się wibracji, lewa ręka mniej się męczy. Po za tym również do zalet zalicza się dźwięk jest delikatniejszy, bardziej subtelny. Natomiast wady strun miękkich to: struny bardziej brzęczą na progach, trudniej wykonuje się szybkie następstwa dźwięków.

Bardzo ważne są również dobre rady, które należy stosować przed graniem na gitarze. Jedną z takich najważniejszych rad jest mycie rak przed graniem, a po skoñczeniu grania należy struny przetrzeć suchą, czystą ściereczką. Należy tak postępować, gdyż brud i pot dla strun są najgorszymi wrogami. Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż i chcemy by gitara lepiej znosiła zmiany tem¬peratury, ciśnienia i wilgotności, to należy poluzować struny. Dobrze jest również, gdy paznokcie w prawej ręce są jak najbardziej gładkie. Jest to takie ważne chociażby ze względu na to, że chropowate paznokcie nie tylko dają gorszy dźwięk, ale także niszczą stru¬ny wiolinowe. Należy również pamiętać, że podczas wymiany strun należy sprawdzić czy wszystkie śrubki w mechanizmie naciągającym struny przy główce są dokręcone. Warto również co jakiś czas naoliwić cały me¬chanizm, aby utrzymać go w odpo¬wiednim stanie. Należy dbać o instrumenty by służyły nam przez kilka lat.