Porady dotyczące kupna gitary elektrycznej


Kupno gitary elektrycznej jest dla nas często bardzo trudną decyzją, dlatego też decydując się na kupno takiej gitary powinniśmy kupować ją z osobą, która gra właśnie już na tym instrumencie. Jednak bardzo często nie mamy nikogo takiego pod ręko, kto mógł by nam pomóc przy wyborze gitary, dlatego też mój artykuł ma wam troszkę pomóc dokonać wyboru podczas kupowania gitary elektrycznej.

Pierwszą rzeczą na którą bardzo często zwracają osoby, które kupują gitarę, jest przede wszystkim jej wygląd, bo wiadomą rzeczą jest to, że nie chcielibyśmy grać na gitarze, która nam się nie podoba. Kiedy już jednak zdecydujemy się na dany model gitary musimy pamiętać, że należy ją dokładnie sprawdzić, czy nie ma żadnych zarysowañ albo pęknięć. Druga sprawą podczas kupowania gitary jest szyjka.

Chodzi tutaj głównie o to by sprawdzić wzdłuż gryfu czy szyjka jest prosta i czy poszczególne progi nie są krzywo nabite. Może wydaje się to dla niektórych troszkę dziwne, jednak kształt szyjki jest bardzo istotną sprawą. To właśnie od szyjki zależy w dużej mierze czy instrument będzie stroił. W sklepach z gitarami najczęściej gitara jest nie nastrojona, dlatego też należy zrobić to samemu.

Również podstawową czynnością jest sprawdzenie, czy poszczególne akordy brzmią tak samo w różnych pozycjach, oraz sprawdzenie pracy maszynek, czy nie ma wyczuwalnych luzów i czy nie „popuszczają” strun. Kiedy kupujemy daną gitarę warto jest również przy okazji dowiedzieć się z jakiego drewna zbudowany jest korpus instrumentu i jego szyjka. Rodzaje drewna z jakiego zbudowany jest korpus ma wpływ na brzmienie dźwięków, bo ciemne drewno powoduje dźwięk z przewagą tonów niskich, a jasne – wysokich. Najważniejszą jednak czynnością podczas wybierania gitary jest to by nie dać się poddać emocjom i starać się dokładnie i obiektywnie sprawdzić instrument. W przeciwnym razie możemy kupić instrument, który nie będzie całkiem sprawny, a rzeczą oczywistą jest to, że jeśli decydujemy się na kupowanie gitary elektrycznej, to ma ona nam służyć przez kilka lat.