JAZZ jako rodzaj muzyki


Jazz to rodzaj muzyki bardzo zależny od wykonawcy, jego indywidualności i własnego rozwoju, potrafi inspirować. Można się przy nim wspaniale zrelaksować. W ciągu wielu lat powstało mnóstwo odmian jazzu, do których na pewno zaliczymy East- Coast Jazz i West Coast Jazz. Pod koniec lat 40 –tych XX wieku w dwóch ośrodkach jazzu w USA działały szkoły East Coast i West Coast. Na drugim z nich Gerry Mulligan i Chet Baker stworzyły kwartet bez fortepianu. Grały całkiem nowe utwory muzyczne tzn. krótkie frazy bluesowe, proste i surowe improwizacje i oszczędne akordy. Na Zachodnim Wybrzeżu przeszła po tym fala mody na małe zespoły posiadające instrumenty takie, jakich dotychczas nie było w jazzie, czyli obój flet i wiolonczela. Interesujący był styl folklorystyczny grupy muzyków wywodzących się z tej szkoły. Muzycy skupiali się wokół Georga Russella i Jimmiego Giuffrego. East Coast Jazz był bardziej autentyczny. Działało tam więcej Murzynów. Ceniony był bardziej przez środowisko muzyki poważnej i był bliższy muzyce awangardowej.

W Polsce uprawiane są przeróżne style jazzu. Trzy główne nurty to Jazz tradycyjny- uprawiany w Polsce przedwojennej przez swingowe orkiestry. Festiwal jazzu tradycyjnego odbywa się w Iławie i co roku przyciąga coraz liczniejsze grono słuchaczy i widzów.

Na tym zawsze festiwalu przyznawana jest nagroda Złotej Tarki. Jazz nowoczesny-, który stanowi podstawę twórczości każdego muzyka jazzowego. Jego tradycja wyrasta z nawiązañ do klasyki amerykañskiej. Przestrzegane są w nim standard, blues, improwizacja, reguły formalne i harmoniczne. Głównymi propagatorami tego stylu współcześnie są między innymi Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski i Wojciech Karolak. Jazz awangardowy- kojarzony z free jazzem. Muzykiem go uprawiającym znanym nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju jest Tomasz Stañko. W 1988 roku powstała w Polsce grupa Miłość, która zapoczątkowała nowy rozdział w muzyce jazzowej. Zespół ten określił swą muzykę jako yass nawiązując w ten sposób do pierwotnych źródeł muzyki jazzowej.