Obecnie mamy dwa rodzaje gitar, do których należą akustyczne oraz elektryczne. Gitary elektryczne podłączone są do specjalnych wzamacnaiczy, które powodują, że taka gitara wydaje z siebie określony dźwięk, jest to dźwięk bardzo mocny znaczący o dużej sile i zasięgu. Gitary elektryczne pozbawione są jak tradycyjne pudła rezonansowego, bo jak wiadomo sa podłączone do głośnika, który dodatkowo wzmacnia siłę dźwięku.
Do głównych zasad działania określa się na przetwarzaniach elektromagnetycznych. W środkach przetworników jest usytuowany pojedyncze magnesiki, które są w kształcie walca, na których jest nawinięta bardzo cieniutka linka drutu. Dźwięki wydobywa się na zasadzie drgania strun w polu magnetycznym. Jest to typowe unowocześnienie gitary akustycznej z pudłem rezonansowym.
Bardzo często jest wykorzystywana przy tworzeniu stylów takich jak rock, punk i tym podobne. Gitara elektryczna praktycznie w ogóle nie wymaga umiejętności gry takich jak w przypadku gitary akustycznej. Wystarczy ostawić specjalny efekt, przy którym można w prosty sposób grać na jeden akord. Często w Internecie można zobaczyć popisy młodych muzyków, którzy prezentują swoje solówki.
Gitara elektryczna to częsty instrument występujący także w różnych kapelach muzycznych, które grywają na przyjęciach weselnych. Dawniej panowała kiedyś moda, że młodzi chłopcy pragnęli mieć własną gitarę elektryczną w swoim domu. Bardzo długo na nią odkładali i kiedy się w koñcu udało grywali razem w grupkach, prezentując nawzajem swoje umiejętności i wyćwiczone triki. Było to bardzo ciekawe zajęcie, które zajmowało wolny czas. Później z tych rozrywek narodziły się pierwsze zespoły, przeważnie młodzi chłopcy, grywali utwory rockowe, metalowe czy innej odmiany, które wymagały ostrych brzmieñ gitary elektrycznej. Występy takich grup można podziwiać na różnego typu spotkaniach, koncertach w różnych klubach muzycznych, gdzie takie imprezy są organizowane. Jeżeli ktoś preferuję tego typu muzykę spędzi bardzo miło swój czas na ciekawym brzmieniu, które charakteryzuje subkultury.