Gitara


Gitara jest instrumentem muzycznym z grupy strunowych szarpanych. Gitara przede wszystkim odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu. Instrument ten wykonywany jest i naprawiany przez lutników, a obecnie w coraz większym stopniu maszynowo. Jednak najlepszej jakości gitary są nadal wykonywane ręcznie bądź z dużym udziałem człowieka. Każdy z nas wie, że osoba która gra na gitarze nazywa się gitarzystą, muzyk który gra na gitarze basowej to basista. Na instrumencie jakim jest właśnie gitara gra się palcami lub kostką. Kostka najczęściej przeznaczona jest głównie do gry na gitarze z metalowymi strunami. Budowa gitary bardzo wiele ważnych elementów, które zarówno wpływają na jakość jak i dźwięk. Przede wszystkim pudło rezonansowe ma decydujący wpływ na brzmienie instrumentu.

Gitary można podzielić na dwa rodzaje i są to gitary akustyczne i elektryczne. Gitara akustyczna to gitara, której źródłem wzmocnienia dźwięku jest pudło rezonansowe bez potrzeby użycia dodatkowych wzmacniaczy. To tego rodzaju gitar zalicza się gitarę barokową, klasyczną, klasyczna z dodatkowymi strunami, akustyczna oraz akustyczna z wbudowanym mikrofonem lub przetwornikiem.

Z tego rodzaju gitar największym zainteresowaniem i popularnością cieszy się przede wszystkim gitara klasyczna. Ten rodzaj gitary służy głównie do wykonywania utworów muzyki poważne. Gitara klasyczna ma miękkie, nylonowe struny, a dzwięk strun wydobywany jest palcami. Do drugiego rodzaju gitar czyli do gitar elektrycznych zalicza się takie gitary: elektryczna, basowa, elektroklasyczna. W tej grupie gitar źródłem wzmocnienia dźwięku jest wzmacniacz elektroniczny dostający sygnał przez przetwornik elektromagnetyczny umieszczony pod strunami. Jest również inny rodzaj gitary, a mianowicie chodzi tutaj o gitarę basowo akustyczną. Jeśli zamierzamy dopiero uczyć się gry na gitarze, to przede wszystkim najlepiej nadaje się do tego gitara klasyczna, gdyż gitara elektryczna uczy brzydkich przyzwyczajeñ.