Gitara klasyczna czy akustyczna


Jeśli chcesz zacząć uczyć się na gitarze, to najlepiej będzie na początku pożyczyć od znajomego sprzęt i pograć chwilkę. Należy tak zrobić chociażby, dlatego, by sprawdzić czy ten sprzęt ci leży. Kiedy już jesteś przekonany, że chcesz uczyć się właśnie gry na gitarze to najlepiej jest mieć własną. Na początku należy kupić gitarę klasyczną bądź też akustyczną, nie należy zaczynać od gitary elektrycznej, gdyż uczy ona brzydkich nawyków. Poniżej postaram się opisać właśnie gitarę klasyczną i akustyczną.

Tak też gitara klasyczna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ma zwykłe nylonowe struny. Struny w tej gitarze można oczywiście wymieniać i założyć do klasyka metalowe, jednak wiele osób tego nie poleca. Gitara klasyczna oprócz tego ma pudło rezonansowe o okrągłych kształtach i często z rozetą wokół otworu rezonansowego.

 Gryf gitary klasycznej jest szeroko zakoñczony główką ze standartowym systemem naciągania strun. Gitara klasyczna ma zazwyczaj kolor w typowo drewnianych kolorach, i raczej nie lakieruje się je na inne kolory. Gitara klasyczna jest przede wszystkim dobra na początek ze względu na lekkość, poręczność, szeroki gryf, który pozwala szybciej rozciągnąć palce. Natomiast gitara akustyczna jest większa od gitary klasycznej i ma bardziej kwadratowe kształty, a pudło rezonansowe jest bardziej płaskie od strony gryfu. Z reguły w gitarach akustycznych stosuje się metalowe struny, ale czasem spotyka się też akustyki z nylonowymi strunami. W porównaniu do gitary klasycznej, gitary akustyczne są specjalnie wzmacniane silniejszym belkowaniem i mają w gryfie specjalny pręt wzmacniający. Dzięki temu wytrzymują większy naciąg powodowany metalowymi strunami, ale również to wszystko powoduje, że są one cięższe. Kiedy wybieramy gitarę, kiedy decydujemy się na jej kupno bardzo często kierujemy się przede wszystkim funduszami. Gitarę klasyczną można dostać nawet za 150 złotych, jednak nie będzie to rewelacyjna jakoś, ale pograć na niej będzie można. Już dobrej jakości gitarę klasyczną można kupić za 400 złotych, jednak w przypadku gitary akustycznej cena zaczyna się dopiero od 400 złotych.